KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 7473231
*
nr 747 3231
Gouache
Carl Brandt, Skärgårdsmotiv, ramens innermått: 68x51
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 19 mars 2012
kl 18:38:52
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
19/3 17:51:24
1
400 kr
19/3 17:53:57
2
400 kr
19/3 18:09:50
3
600 kr
19/3 18:15:59
1
500 kr
19/3 18:16:37
1
600 kr
19/3 18:17:03
1
700 kr
19/3 18:20:54
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache skärgård skärgården skärgårdsmotiv täckfärg vatten vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25
*
Gouache
nr 747 3231
Gouache
Carl Brandt, Skärgårdsmotiv, ramens innermått: 68x51
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 19 mars 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
19/3 17:51:24 | 1 | 400 kr |
19/3 17:53:57 | 2 | 400 kr |
19/3 18:09:50 | 3 | 600 kr |
19/3 18:15:59 | 1 | 500 kr |
19/3 18:16:37 | 1 | 600 kr |
19/3 18:17:03 | 1 | 700 kr |
19/3 18:20:54 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller carl brandt gouache skärgård skärgården skärgårdsmotiv täckfärg vatten vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
imorgon
6 maj kl 19:25